Skip to Main Content
Lake Oswego Public Library

Action/Adventure

Hostage Three by Nick Lake

Reserve these books

Airborn by Kenneth Oppel (See sequels)

Also Known As by Robin Benway

Bloodline by Katy Moran

Bloody Jack: Being an Account of the Curious Adventures of Mary 'Jacky" Faber, Ships Boy by L.A. Meyer

Boy Nobody by Allen Zadoff

Chaos Code by Justin Richards

City of the Beasts by Isabel Allende (See companion titles)

Crossing the Wire by Will Hobbs (See others by Hobbs)

The Dark Ground by Gillian Cross (See sequels)

Dead Cat Bounce by Nic Bennett

Death Cloub by Andrew Lane

The Devil's Breath by David Gilman (See sequels)

Endangered by Eliot Schrefer

Evil Genius by Catherine Jinks (See sequels)

The Extraordinary Adventures of Alfred Kropp by Richard Yancy (See sequels)

Finding Lubchenko by Michael Simmons (Sequel: The Rise of Lubchenko)

First Descent by Pam Withers

The Great Wide Sea by Madaline Herlong

I'd Tell You I Love You, But Then I'd Have to Kill You by Ally Carter (See sequels)

Hacking Timbuktu by Stephen Davies

Hostage Three by Nick Lake

A Killing Sea by Richard Lewis

The Lab by Jack Heath

Little Brother by Cory Doctorow

The Living by Matt De La Pena

Max Cassidy: Escape from Shadow Island by Paul AdamNeptune's Children by Bonnie Dobkin

Montmorency: Thief, Liar, Genteman? by Eleanor Updale (see others in series)

One Small Step by Philip Kerr

Piratica: A Daring Tale of a Singular Girl's Adventure by Tanith Lee (Sequel: Piratica II: Return to Parrot Island)

The Project by Brian Faulkner

The Raft by S.A. Bodeen

Rush by Jonathan Friesen

Scarlet by A.C. Gaughen

Seize the Storm by Michael Cadman

Silverfin: A James Bond Adventure by Charles Higson (See others in series)

Sisters of the Sword by Maya Snow

Steel by Carrie Vaughn

Streams of Babel by Carol Plum-Ucci (Sequel: Fire Will Fall)

Sure Fire by Jack Higgins (See  others in series)

Survive by Alex Morel

The Thief by Megan Whalen Turner (See sequels)

Thieves Like Us (Sequel: Thieves Till We Die)

Tiger by Jeffrey Stone (See others in Five Ancestors series)

TimeRiders by Alex Scarrow

Traitor by Andy McNab

The Trap by John Smelcer

The Treasure of Savage Island  by Lenore Hart

Torched by April Henry

Trapped by Michael Northrop

The White Darkness by Geraldine McCaughrean

The Youngest Templar: Keeper of the Grail by Michael Spradlin(See others in series)