Skip to Main Content
Lake Oswego Public Library

The Library will be closed Monday September 1 for Labor Day

Science Fiction

The Eye of Minds by James Dashner

Reserve these books

The 5th Wave by Rick Yancey

Across the Universe by Beth Revis

The Adoration of Jenna Fox by Mary Pearson

All Our Yesterdays by Cristin Terrill

All These Things I've Done by Gabrielle Zevin (Sequel: Because It Is My Blood)

Altered by Jennifer Rush

The Always War by Margaret Peterson Haddix

Apollo's Outcasts by Allen Steele

Ashes by Ilsa Bick

The Assault by Brian Falkner (See also: Brain Jack)

Awaken by Kate Kacvinsky

Black Hole Sun by David Macinnis Gill

Blood Red Road by Moira Young

Brain Jack by Brian Faulkner

The Carbon Diaries 2015 by Saci Lloyd (Sequel: The Carbon Diaries 2017)

Cinder by Marissa Meyer (Sequel: Scarlet)

A Confusion of Princes by Garth Nix

The Dangerous Days of Daniel X by James Patterson (See Sequels)

Dark Inside by Jeyn Roberts

Declaration by G. R. Malley (Sequel: The Resistance)

Earth Girl by Janet Edwards

Eleventh Plague by Jeff Hirsch

Epic by Conor Kistick (See sequels)

Eve & Adam by Michael Grant

The Eye of Minds by James Dashner

Glow by Amy Ryan

I am Number Four by Pittacus Lore

iBoy by Kevin Brooks

Inside Out by Maria Snyder

Insignia by S.J. Kincaid

Hex by Rhiannon Lassiter (See sequels)

Human .4 by Mike Lancaster

Impulse by Steven Guild

In the After by Demitria Lunetta

Interworld by Neil Gaiman

The Last Princess by Galaxy Craze

Life as We Knew It by Susan Beth Pfeffer (See sequels)

The Line by Teri Hall

Lockdown by Alexander Gordon Smith (See sequels)

A Matter of Days by Amber Kizer

Mila 2.0 by Debra Driza

Momentum by Saci Lloyd

Mortal Engines by Philip Reeve (See sequels)

Nobody by Jennifer Lynn Barnes

The Obsidian Blade by Peter Hautman

Origin by Jessica Khoury

Originals by Cat Patrick

Pathfinder by Orson Scott Card

Planesrunner by Ian McDonald

The Program by Suzanne Young

Reboot by Amy Tintera

Restoring Harmony by Joelle Anthony

Rush by Jonathan Friesen

The Secret Hour by Scott Westerfeld (See sequels)

Skyship Academy: The Pearl Wars by Nick James

The Summer Prince by Alaya Dawn Johnson

Taken by Erin Bowman

Tankborn by Karen Sandler

Time Riders by Alex Scarrow

Twinmaker by Sean Williams

Ultraviolet by R. J. Anderson

Under the Emyrean Sky by Chuck Wendig

The Unidentified by Rae Mariz

Unraveling by Elizabeth Norris

Unremembered by Jessica Brody

Unwind by Neal Shusterman (See sequels)

Variant by Robinson Wells

Virals by Kathy Reichs

When We Wake by Karen Healey

Yesterday by C. K. Kelly Martin

Z by Michael Thomas Ford